Bitcoin'den en çok kim ve nasıl yararlandı?

Makaleyi paylaşarak KoinKoine.Com'a destek ol.

Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin , nihayet grafiklerdeki üstel fiyat artışının ardından 16 Aralık’ta 2017 ATH’sini ihlal etti. Ancak, uzun bir atışla yapılmadı. Aslında, yazının yazıldığı sırada BTC, iki aydan kısa bir süre önce 64.000 dolara kadar yükselerek, grafiklerde 34.000 doların biraz üzerinde bir değere sahipti.

Şimdi, söz konusu durumdaki düzeltmelerin derecesi anlaşılır bir şekilde önemli olsa da, meselenin gerçeği şu ki Bitcoin, baskı zamanında, 1Y ile birlikte %35’in üzerinde YTD getirisi veriyordu. USD’ye karşı %246 gibi yüksek bir değişim.

Bunun anlamı, açık, abartılı oynaklık şikayetlerini bir kenara bırakarak, Bitcoin bir kez daha bir değer varlığı deposu olarak kimliğini kanıtlamıştır. Bu anlatı, vatandaşların yüksek performanslı varlıklara mutlaka erişiminin olmayabileceği ülkelerdeki kripto sahipleri için özellikle güçlüdür.

Aynı bağlamda, dünyanın en büyük kripto para biriminin yükseliş patlamasından en çok kimin yararlandığına bakmaya değer, aynısı Chainalysis’in en son raporunun konusu. Ancak burada, söz konusu raporun yalnızca 2020’nin gerçekleşen kazanımlarına baktığını belirtmekte fayda var. 2021’in BTC’nin daha da yükseldiğini gördüğü gerçeği ışığında, aynı rakamın daha da yüksek olması beklenebilir.

Yukarıda bahsedilen rapor, Amerika BirlVerge Devletleri merkezli yatırımcıların yıl boyunca 4 milyar doların üzerinde, Çin’den 3 kat daha fazla gerçekleşmiş Bitcoin kazancı elde ettiğini buldu. girişlerin çoğu yılın sonunda gerçekleşmiş gibi görünüyor.

Kaynak: Zincirleme Analiz

Bununla birlikte, daha ilginç bulgular listelerdeydi. Herkes ABD ve Çin’in önden liderlik etmesini beklerken, gerçekten beklenmeyen şey, iyi durumda ekonomik ölçümler ve Bitcoin yatırımlarındaki çelişkiydi ve buna bağlı olarak Bitcoin kazançlar elde etti.

Şunu düşünün – Chainalysis’e göre, Vietnam ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkeler ağırlıklarının üzerinde yumruk atıyorlar. Düşük-orta gelirli bir ülke olan Vietnam, GSYİH çizelgelerinde 53. sırada yer alırken, 351 milyon dolarlık rakamlarla Bitcoin yatırım kazançları için 13. sırada yer aldı. Benzer şekilde, Orta Avrupa ülkesi GSYİH grafiğinde 54. sıradayken, gerçekleşen Bitcoin yatırımlarına bakıldığında 18. sırada yer aldı.

Aksine, Hindistan başta olmak üzere bu yan yana yerleştirmede de bazı farklılıklar vardı. 2,9 trilyon dolarlık GSYİH ile dünyanın en büyük beşinci ekonomisi, “en düşük 18.” sırada yer aldı. Chainalysis aynı atfedilen,

“Bu, Hindistan hükümetinin kripto para birimine karşı tarihsel düşmanlığının bir sonucu olabilir.”

Burada, Erdoğan liderliğindeki hükümet ve merkez bankasının düzenli olarak kripto sahiplerini ve onlarla uğraşan kurumları çökerttiği Türkiye gibi ülkelerde de bu tür bir düşmanlığın görüldüğünün altı çizilmelidir. Buna rağmen, ulus devlet, 2020 için gerçekleşen Bitcoin kazanımlarına göre 16. sırada yer aldı. Özellikle son eylemler yerel topluluğun varlık sınıfına olan güvenini sarstığı için, 2021’de durumun böyle olmayacağı varsayılabilir.

Yukarıda belirtilen bulgular son gelişmeler bağlamında okunmalıdır, ancak El Salvador’un Bitcoin’i yasal bir ihale yapma kararı.

Orta Amerika ülkesi, övünecek güçlü GSYİH rakamlarına sahip değil, aynısı bu yüzyılda sadece iki kez %3’ün üzerinde büyüyor. Dahası, geçen yıl bir Dünya Bankası raporu ülke ekonomisinin COVID-19 pandemisinin ardından neredeyse %9 daralabileceğini varsaymıştı.

Böyle bir ülke için, özellikle finansal katılımın bir mücadele olduğu bir ülke için, Bitcoin’in yasal ihale olarak kabul edilmesi , dünyanın en büyük kripto para birimiyle ilişkili değeri vurgulayan büyük bir adımdır.

Yukarıda bahsedilen Chainalysis raporunun, BTC’nin güvenilir bir değer deposu olarak kimlik bilgilerini de ikiye katlaması ile, kriptonun daha da artmasının beklendiği gerçeği göz önüne alındığında, bu elde edilen kazanımların bu yıl daha da artması muhtemeldir.


e

abone olun


 

Sorumluluk Reddi: Yukarıdaki analizin bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.

#isimHacim (24 saat)ülkekurulmuşResmi internet sitesi