Bu Bitcoin pazarının beklentileri için 'kurtarma' ne anlama geliyor?

Makaleyi paylaşarak KoinKoine.Com'a destek ol.

Bitcoin ‘ün son fiyat hareketi göz önüne alındığında ve birçoğunun dediği gibi, oldukça dramatik bir fiyat, son zamanlarda piyasada çok fazla aktivite vardı. Spot piyasa bu fiyat rallisine hızlı tepki verirken, Opsiyon piyasası da bazı ilginç eğilimler gördü. Ancak, fiyat artışından önce ve sonra Seçenekler piyasasında görülen trendler arasındaki keskin fark, bu alanda bazı zorlayıcı zıtlıklar ortaya çıkardı.

Şimdi, Ecoinometrics tarafından Bitcoin’in %8 fiyat artışından önce yapılan yakın tarihli bir analiz, Vadeli İşlemler piyasasındaki günlük işlem hacminin Açık Pozisyon 40K’ya yükselmesine rağmen çok düşük kaldığını vurguladı. BTC. Aynısı, aynı kişiye göre “dünyayı sarsan hiçbir şey” değildi.

Bununla birlikte, günlük hacim ve Açık Pozisyon için daha kısa vadeli bir grafiğe bakıldığında, Bitcoin Vadeli İşlemleri için günlük hacimlerin BTC’nin yükseldiği bu ay ilk kez zirve yapması dikkat çekiciydi. 21 Temmuz’da Açık Pozisyon 1,28 milyar dolar iken günlük hacimler 1,87 milyar dolardı. Dahası, günlük hacimlerdeki artış, önceki güne kıyasla iki katından fazla oldu.

Bununla birlikte, yükseliş trendi sakinleşir yerleşmez bu rakamların da düştüğünü ve OI durduktan kısa bir süre sonra hacmin düştüğünü vurgulamakta fayda var.

Kaynak: Glassnode

Yukarıda bahsedilen Ecoinometrics raporu, yakın tarihli bir Tacir Taahhüdü raporuna da değindi ve bir tanesi perakende kalabalığın “boğa piyasasından vazgeçtiğini” vurguladı.

“Bütün umutlar tükendi ve hatta bazıları tükendi. Sonuç, neredeyse Mart 2020’deki çöküş sırasındaki kadar düşük bir net pozisyon seviyesi.”

Ayrıca, Seçenekler piyasasında azalan heyecan da Robinhood Markets, Inc. tarafından bu daha önce yayınlanan değiştirilmiş izahnamesinde vurgulandı hafta. Söz konusu belgeye göre, gelir 2021’in üçüncü çeyreğinde ikinci çeyreğe göre daha düşük olacak, “30 Haziran’da sona eren üç ay boyunca, özellikle kripto para birimlerinde alım satım faaliyetindeki rekor seviyelere göre azalan alım satım faaliyeti seviyeleri” , 2021.”

Burada, 21 Temmuz’da bir saatlik grafikte %8’lik fiyat artışına rağmen Bitcoin’in 32 bin dolar seviyelerini koruyamadığını belirtmekte fayda var. Yazım sırasında 31.798 dolardan işlem gören Bitcoin, OI ve Vadeli İşlem hacimlerindeki düşüşe karşılık gelen bir düşüş olan 32.8 bin dolarlık yerel bir yüksek seviyeden zaten önemli ölçüde düşmüştü.

Aksine, Bitcoin Vadeli İşlemlerinin kısa tasfiyelerinin bu ayın başından bu yana kaydedilen en yüksek seviye olan keskin bir artış gördüğü iyi bir işaretti. Bu, daha az insanın fiyatların 30 bin doların altına düşmesini beklediği anlamına gelebilir. Ek olarak, Vadeli İşlem Açık Faizindeki artış, düzeltmeler yükseliş trendini biraz durdurmadan önce, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi Vadeli İşlem hacminde (tüm borsalar için) hafif bir artışa karşılık geldi.

Kaynak: Glassnode

Bu kısa tasfiye hissiyatta hafif bir değişikliğe işaret etse de, spot BTC ile Vadeli İşlemler arasındaki fark eskisi gibi değil ve biz hala kısa vadeli kontratların 3 katındayız. 2020’nin başlangıcı.

Dolayısıyla, Vadeli İşlemler piyasasının geleceği en azından şimdilik biraz bulanık görünüyor. Bununla birlikte, gelecek haftadaki likidasyon trendi ve satış oranlarının yanı sıra Vadeli İşlem hacimlerine de göz atmak senaryoyu daha iyi netleştirecektir.

 

Sorumluluk Reddi: Yukarıdaki analizin bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.

#isimHacim (24 saat)ülkekurulmuşResmi internet sitesi