Güney Kore, önerilen kripto vergilendirme politikasını gelecek yıla erteledi

Makaleyi paylaşarak KoinKoine.Com'a destek ol.

Güney Kore ilginç bir vaka çalışması. Birçoğu için kripto topluluğu için oldukça elverişli bir ülke olsa da, son düzenleyici adımlar aksini gösteriyor gibiydi.

Bunu düşünün – Bir süre önce, Güney Kore’deki yetkililer kripto işlemlerini %20 oranında vergilendirme niyetlerini açıkladılar. Aslında, Güney Kore Maliye Bakanı Hong Nam-ki’nin Ulusal Meclis’teki tüm gecikme taleplerini reddettiği kanaati böyleydi.

Tekliflere göre, kripto işlemlerinden elde edilen kazançlar, aynı yeni bir vergi oranına tabi olarak “ muhtelif gelirler” altında sınıflandırılacaktı.

Ancak, işler tersine döndü gibi görünüyor. Eh, en azından şimdilik.

yerel raporlara göre, Güney Koreli yetkililer dijital varlıkların yaklaşmakta olan vergilendirme politikasını ertelemeyi planlıyor. Yetkililerin uygun altyapı eksikliği nedeniyle daha fazla zaman vergilendirme belirteçlerine ihtiyacı olduğundan, mevcut vergi kodları 1 Ocak 2023’e ertelendi.

Örneğin, iktidardaki Demokrat Parti üyesi Noh Woong-rae, ülkenin vergilendirme prosedürünü uygulamak için iyi tasarlanmış bir planı olmadığına inanıyor. İnisiyatifi geciktirmek, yani, “kaçınılmazdır”.

“İlgili vergi altyapısının yeterince hazırlanmadığı bir durumda, sanal varlıkların vergilendirilmesinin ertelenmesi artık bir seçenek değil, kaçınılmaz bir durumdur.”

Woong-rae aynı zamanda böyle bir gecikmeyi desteklemek için başka nedenlere de ışık tuttu.

“Maliye Bakanlığı’nın dijital varlık girişimleri üzerinde vergilendirmeyi uygulama politikası planlandığı gibi çalışmayacak. Kripto para birimleri veya eşler arası (P2P) işlemlerle denizaşırı operasyonların uygun şekilde vergilendirilmesini sağlamak zordur.”

Bununla birlikte, Ulusal Meclis ile hızlı bir anlaşma konusunda iyimserliğini koruyor.

“Vergi erteleme ve gerçek vergi indirimleriyle ilgili yasalar şu anda daimi komitede beklemede olduğundan, diğer milletvekillerini, bunların olağan Ulusal Meclis’te ele alınabilmesi için aktif olarak ikna edeceğiz.”

Söylemeye gerek yok, bu kesinlikle Maliye Bakanının birkaç ay önceki görüşlerinden oldukça farklı.

Bununla birlikte, bu daha büyük pazar için ne anlama geliyor? Eh, Joseph Young’a göre, böyle bir gelişme Güney Kore pazarı için “iyimser”.

 

Yukarıda bahsedilen gelişmeye yalıtımda bakılmamalıdır. Örneğin, kripto benimseme istatistiklerine katkıda bulunan insanlar arasında bu hareket ne kadar popüler?

Yakın tarihli bir rapora göre, Güney Korelilerin yaklaşık %54’ü, ülkenin dijital varlık ticaretinden elde edilen kazançlara %20 vergi uygulama planlarının lehinde. Öte yandan, sadece %38.3’ü buna karşı .

 

Sorumluluk Reddi: Yukarıdaki analizin bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.

#isimHacim (24 saat)ülkekurulmuşResmi internet sitesi