Cardano'nun kurucusunun DeFi'nin bir balonun içinde olduğu konusunda yanlış olmasının birkaç nedeni

Makaleyi paylaşarak KoinKoine.Com'a destek ol.

Merkezi Olmayan Finansmanın (DeFi) ortaya çıkmasından bu yana, Cardano dahil olmak üzere birçok blok zinciri, avantajlarını dahil etmek için kendilerini yeniden tasarladı.

Ancak Cardano’nun yaratıcısı Charles Hoskinson, tüm DeFi alanının yalnızca bir balonun içinde olduğuna inanıyor. Sonra ne? Şey, meselenin gerçeği başka bir yerde yatıyor, çünkü zincir üzerindeki verilerin analizi tamamen farklı bir şey ortaya koyuyor.

DeFi bir balonun içinde mi?

DeFi, ya yeni moda ya da bir sonraki büyük şey olarak kabul edilebilir, ancak bir balon değil. Özellikle Mart 2020’den bu yana alan %8589 arttığı için.

Ethereum çok uzun bir süredir bu alana liderlik ediyor ve aslında Ocak 2021’e kadar %97 hakimiyetini elinde tuttu.

DeFi Piyasa Değeri Ocak 2021’den bu yana %8589 arttı | Kaynak: TradingView – AMBCrypto

Ancak o zamandan beri düşüşe geçti. Aslında, toplam protokoller açısından basın zamanında %69’du. Nasıl yani? Binance Smart Chain ve Solana gibi daha akıllı sözleşme uyumlu blok zincirlerinin ortaya çıkması cevap olabilir.

Cardano ile bu rekabet daha da zorlaşıyor. İlginç bir şekilde, katılımdaki artış ETH’nin TVL’sinin %525 YTD kadar artmasına neden oldu.

Dahası, yaptığı açıklama DeFi’deki Kilitlenen Toplam Değerin (TVL) 200 milyar doları aşmaya yaklaştığı bir zamanda geldi.

Ethereum’un DeFi alanındaki hakimiyeti %69’a düştü | Kaynak: Defi Llama – AMBCrypto

Cardano kurucusu DeFi’yi ICO’larla karşılaştırıyor

Word On The Block podcast’inin yakın tarihli bir bölümünde, Hoskinson ,

dedi

“Bence DeFi bir balonun içinde ve her zaman olan şey bu – NFT ve DeFi en yenileri. 2017’deki ICO devrimiydi, aynı durumdu.”

Buna ek olarak, mutlaka kötü bir şey olmasa da, insanların değerini abarttığını söyledi. Bu da, bir milyar doları aşan değerlemelere ulaşan ihmal edilebilir geliştirme ekipleriyle birçok yeni projeye yol açtı.

Ama mesele şu ki, DeFi, İlk Para Tekliflerinden (ICO) önemli ölçüde farklıdır. İlk ve en önemli ayrım, DeFi’nin gerçek kullanım durumlarına sahip olmasıdır. DeFi, yatırımcılarının alım satım, borç verme vb. gibi geniş bir hizmet yelpazesi sayesinde yatırım yaptıkları anda kullanıcılara dönüşmelerine olanak tanır. 

Ayrıca DeFi, yatırımcılara likidite aracılığıyla anında değer sağlaması açısından gerçektir. Bunun aksine, çoğu ICO’nun hiçbir zaman aslında yararlı bir şeye dönüşmediği gerçeğidir.

Ek olarak, yakın tarihli bir Blockdata raporu aslında DeFi’nin hala büyüme aşamasında olduğunu buldu. Kurumlar/bankalar, AUM’lerinin %1’ini bile DeFi’ye koymaya karar verirlerse, bu alanın 1 trilyon dolar değerinde olacağını gözlemledi. Bu rakam, kendi içinde ana kripto alanının piyasa değerine yakın.

En iyi 100 banka AUM’lerinin %1’ini eklerse DeFi TVL | Kaynak: Blok Verileri

İlk 100 bankanın 55’i zaten kriptoya yatırım yaptığından, onların da DeFi’ye düşkün olduklarını görmek şaşırtıcı olmayacaktır.

Ergo, Hoskinson burada doğru değil çünkü kurumsal ilgi artarsa, DeFi garantili olsun ya da olmasın yalnızca önem kazanacak ve “balon” etiketini kaybedecektir.

 

Sorumluluk Reddi: Yukarıdaki analizin bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.

#isimHacim (24 saat)ülkekurulmuşResmi internet sitesi